Gorlice to wspaniałe miasto, które z pewnością warto odwiedzić w czasie wycieczki po Beskidzie Niskim. Spacer po jego obszarze może dostarczyć wielu ciekawych doznań. Zabytki, choć niezbyt liczne, prezentują się wspaniale. Którym z nich warto przyjrzeć się dokładniej?

Na uwagę z pewnością zasługuje otoczony pięknymi kamienicami rynek. Inną atrakcją gorlickiego rynku jest ratusz, który swą obecną formę zawdzięcza przebudowie z XIX wieku. W pobliżu rynku znajduje się najważniejsza budowla sakralna Gorlic, jaką jest wzniesiona pod koniec XIX wieku Bazylika Mniejsza. Jej potężna, neorenesansowa bryła jest też jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie miasta.

W czasie spacery po Gorlicach warto też odwiedzić dwór, który dawniej był rezydencją rodu Karwacjanów. Zwany też dawniej zborem ariańskim pełnił w swych dziejach różne funkcje. Dziś mieści się w nim galeria oraz kameralny hotelik.

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Gorlicach, jest miejsce zapalenia pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej. Do tego wydarzenia doszło w 1854 roku, a miejsce, w którym tego czynu dokonano, zdobi dziś kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego.