W okolicy miasta Gorlice nie brak ciekawych miejscowości, na terenie których zachowały się cenne zabytki. Wśród tych miejscowości, w których w czasie wycieczki po tej części Beskidu Niskiego z pewnością warto się zatrzymać, znalazła się wieś o nazwie Szymbark. Jest ona miejscem godnym polecenia wszystkim turystom, których fascynuje historia i którzy chcą poznawać ją w niezwykle pięknym otoczeniu.<br>Szymbark to miejscowość o ciekawej historii i zabytkach, obok których nie można przejść obojętnie.

Wiadomo, że już w XIV wieku wieś tę (wraz z okolicami) otrzymał w rąk Kazimierza Wielkiego ród Gładyszów. To właśnie ta rodzina założyła miasteczko, którym zarządzała aż do XVII stulecia. Nazwiska członków tej rodziny często pojawiają się też w czasie poznawania historii wielu okolicznych miejscowości. Nic w tym dziwnego, skoro to Gładyszowie zakładali wiele wsi, które dziś są ważnymi letniskami oraz miejscami, które swymi zabytkami przyciągają coraz liczniejsze grupy turystów.

Dlaczego Szymbark jest tak ważnym celem wycieczki? Bo tu zachowały się obiekty wyjątkowe. Obiektem najcenniejszym jest tu dwór obronny Gładyszów. Wzniesiony nad brzegiem Ropy w połowie XVI wieku, uchodzi za jeden z najciekawszych przykładów architektury renesansowej w tej części Polski. Okazałe baszty oraz piękne attyki sprawiają, że turyści chętnie zwiedzają ten ciekawy zabytek obronnej architektury. Szymbark ma też wielką niespodziankę dla tych, których bardziej interesuje kultura ludowa. To skansen budownictwa drewnianego, który urządzono w bezpośrednim sąsiedztwie dworu.

Można tu oglądać stare chałupy, które pozwalają zrozumieć nam, jak dawniej wyglądało życie mieszkańców wsi sąsiadujących z Gorlicami. Znalazło się tu również miejsce na takie obiekty, jak olejarnia, kuźnia oraz spichlerze. Ciekawą kolekcję, której turyści poświęcają sporo uwagi, stanowią również wiatraki. Szymbark znany jest też z zabytku, który znajduje się w centrum wsi i który jest jednym z ciekawszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej. To drewniany kościół z XVIII wieku, do którego również warto zajrzeć w trakcie zwiedzania tej miejscowości.