To miasto może zachwycić swym klimatem, a wycieczki zaglądają tu chętnie. Czekają na nich nieliczne, za to ciekawe zabytki. Jednym z tych obiektów, z którymi najczęściej kojarzone są Gorlice, jest tutejsza Bazylika Mniejsza Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecna świątynia powstała pod koniec XIX wieku, jednak dzieje parafii w Gorlicach mają znacznie dłuższą historię. Wiadomo, że istniała ona już w XIV wieku, a pierwszy kościół parafialny został ufundowany przez Karwacjanów – założycieli miasta.

Szczególnie trudnym okresem dla gorlickiej parafii okazały się XVI i XVII wieku, kiedy to miasto należało do największych ośrodków reformacji na terenie Małopolski. Po zawirowaniach związanych z konfliktami religijnymi parafia szybko jednak odzyskała swą formę, i już w XVIII wieku ponownie nabrała wielkiego znaczenia.

Obecny kościół parafialny w Gorlicach jest trzecim obiektem ustawionym w tym miejscu. Wzniesiony pod koniec XIX wieku kościół zachwyca swym neorenesansowym stylem oraz ciekawym wyposażeniem wnętrza. Turyści chętnie zwiedzają tę bazylikę. Na które elementy je wyposażenia koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Zachwyca już sama fasada kościoła, która ozdobiona została kamiennymi rzeźbami. Przedstawiają one czterech ewangelistów. We wnętrzu koniecznie trzeba przyjrzeć się witrażom oraz pięknym obrazem. Autorem płótna znajdującego się w ołtarzu głównym jest Jan Styka. W kościele tym można ujrzeć również obrazy namalowane przez Józefa Mehoffera oraz otoczoną wyjątkowo silnym kultem figurę Pana Jezusa w Więzieniu.