Gorlice znane są dzięki pięknej okolicy. Położenie na terenie tak pięknego pasma, jakim jest Beskid Niski, bez wątpienia jest wielkim walorem miasta. Wycieczki po okolicznych górach oraz beskidzkich wsiach mogą każdemu sprawić wiele radości. Same Gorlice również mogą oczarować turystów. To miasto znane jest przecież z ciekawych, choć nielicznych obiektów zabytkowych. Wiele z nich przypomina o tym, że w przeszłości to miasto odgrywało bardzo ważną rolę.
Już w XIV wieku miasto to funkcjonowało jako stolica państwa gorlickiego, które w tej części Polski odgrywało istotną rolę. Wraz z rozwojem przemysłu, stały się Gorlice ważnym ośrodkiem gospodarczym, ściśle związanym z ropą naftową i jej wydobyciem. O roli miasta w dziejach przemysłu naftowego najlepiej zresztą świadczy fakt, że zamieszkał tu sam Ignacy Łukasiewicz Znany jako odkrywca lampy naftowej, przez lata prowadził w tym mieście swoją aptekę.
To przemysł naftowy oraz działalność Łukasiewicza sprawiły, że w II połowie XIX stulecia Gorlice znane były jako ważny ośrodek miejski, dla którego ropa naftowa stanowiła podstawę gospodarki. O dawnym przemyśle do dziś przypominają tu liczne pamiątki. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Gorlicach?
O znaczeniu miasta najlepiej świadczy rynek, przy którym znajdują się najpiękniejsze kamienice w mieście. Ratusz z XIX wieku oraz pobliski kościół Narodzenia NMP utrzymany w stylu neogotyckim to zabytki, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Muzeum Regionalne im. Łukaszewicza, które urządzono w zabytkowej kamienicy pochodzącej z XVIII wieku, jest to jednak zabytkiem najważniejszym. Wizyta w jego wnętrzu to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Gorlicach i ciekawa przygoda jednocześnie. Można się tu zapoznać z pracami Łukaszewicza oraz zdobyć wiele informacji na temat kultury oraz historii regionu.