Gorlice to miasteczko galicyjskie położone na pograniczu Małopolski i Podkarpacia, nad rzeką Ropą. Jest znane jako miejsce jednej z największych bitew I wojny światowej oraz skonstruowania pierwszej na świecie lampy naftowej. Miłośnicy historii po wizycie w Gorlicach na pewno nie będą zawiedzieni. W mieście do zwiedzenia jest muzeum historyczne, z ekspozycjami poświęconymi przemysłowi naftowemu i bitwie gorlickiej 1915 roku.
Szczególnie dużo eksponatów poświęconych jest wybitnemu obywatelowi miasta – Ignacemu Łukasiewiczowi.

Na południu, w dzielnicy Zawodzie po dziś dzień stoi pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa – obecnie zaadaptowana na kapliczkę. W Gorlicach znajdziemy również liczne pamiątki bitwy z 1915 r. – w szczególności cmentarz na Górze Cmentarnej. Jest to jeden z olbrzymiej liczby cmentarzy wojennych, którymi usłane są okoliczne góry.

Innym interesującym obiektem historycznym jest skansen naftowy na wzgórzu Magdalena, w miejscu dawnej kopalni ropy naftowej. Będąc w Gorlicach warto również odwiedzić park miejski na Zawodziu, dziś nieco zaniedbany, ale wciąż ciekawy. Dodatkowo, miasto jest idealnym punktem wypadowym do wycieczek w pobliskie góry Beskidu Niskiego. Szlaki na Magurę Małastowską czy Magurę Wątkowską są doskonałą i niewymagającą propozycją dla turystów ceniących spokój, ładne widoki i ciszę.

W Gorlicach można łatwo znaleźć nocleg na kwaterze prywatnej, w zajeździe lub mały hoteliku. Nie ma również problemów z zakupami, i to nie tylko spożywczymi. Dlatego Gorlice są idealnym miejscem na spędzenie przedłużonego weekendu z dala od wielkomiejskiego zgiełku.